Сделка за 1 милиард долара: Джеймс Бонд вече е под контрола на Джеф Безос

21 Февруари 2025
Daniel Craig
Снимка от БГНЕС

Франчайзът за Джеймс Бонд вече няма да се контролира от династията Broccoli, след като дългогодишният творчески тандем Barbara Broccoli и Michael G. Wilson обявиха, че се оттеглят.

Филмите за Бонд бяха лансирани от Albert "Cubby" Broccoli през 1962 г., преди дъщеря му и неговият доведен син да поемат управлението.

Двойката сега ще предаде творческия контрол на Amazon MGM Studios, което беше създадено, когато Amazon купи студиото зад филмите за Бонд през 2022 г.

Новата сделка идва след нарастващите спекулации за съдбата на британския шпионин, четири години след последното му излизане на големия екран в „Смъртта може да почака“, който отбеляза последната появява на Daniel Craig в ролята на агент 007.

Сега Amazon ще реши кой ще бъде следващият актьор, който ще се превъплъти в известния герой, но все още няма график кога ще се случи това или кога ще бъде направен следващият филм.

James Norton, Aaron Taylor-Johnson и Theo James са сред фаворитите на букмейкърите за мястото на Craig.

След съобщението в четвъртък, основателят на Amazon Джеф Безос реши да проучи какво е мнението на феновете, като в социалните мрежи попита: 

„Кого бихте избрали за следващия Бонд?“.


Сред предложенията, които милиардерът получи, са Tom Cruise, James McAvoy, Henry Cavill и Idris Elba. 

В изявление се казва, че Broccoli и Wilson „ще останат съсобственици на франчайза“ като част от ново съвместно начинание, но Amazon MGM Studios „ще получи творчески контрол“.

83-годишният Wilson каза: 

„Моята кариера е свързана с агент 007 почти 60 невероятни години, затова се оттеглям от продуцирането на филмите за Джеймс Бонд, за да се съсредоточа върху изкуството и благотворителните проекти. Barbara и аз се съгласихме, че е време нашият доверен партньор, Amazon MGM Studios, да поведе Джеймс Бонд в бъдещето“.

Broccoli, която е на 64 г., добави: 

„Животът ми е посветен на поддържането и надграждането на изключителното наследство, което беше предадено на Michael и мен от нашия баща, продуцента Cubby Broccoli. Имах честта да работя в тясно сътрудничество с четирима от изключително талантливите актьори, които са играли 007 и хиляди прекрасни артисти в индустрията. След приключването на работата по „Смъртта може да почака“ и оттеглянето на Michael от филмите, чувствам, че е време да се съсредоточа върху другите си проекти“.

Cubby Broccoli стартира емблематичния франчайз с копродуцента Harry Saltzman, а Wilson се присъедини към него като партньор за първи път през 1985 г. в "Изглед към долината на смъртта".

Barbara пое щафетата от баща си, за да се присъедини към Wilson като продуцент на "Златното око" от 1995 г. и двамата са ангажирани пряко с всеки филм за Бонд оттогава чрез тяхната продуцентска къща Eon.

Те поддържаха строг контрол върху героя - нещо, което беше признато от Craig, когато им връчи почетните награди "Оскар" през ноември. 

„През годините много хора и организации се опитаха да оставят своя отпечатък върху Бонд“, каза той. „Barbara, Michael, не мога да ви опиша колко много се възхищавам на почтеността ви в запазването на уникалната ви визия, за да доведете Бонд в 21-ви век със страстна и защитна решимост да почетете сърцето на този франчайз“.

През 2021 г., когато Amazon прие да купи MGM, който споделяше правата върху Бонд с Eon, Broccoli и Wilson, от компанията на Безос твърдяха, че Barbara и Michael ще запазят творческия контрол.

Сега обаче, с предаването на властта в ръцете на Amazon, се появиха опасения за преосмисляне и разрастване на франчайза. Компанията може да създаде различни спин-оф продукции за стрийминг например.

Новината за сделката обяснява защо толкова дълго време нямаше никаква информация кога се очаква 26-ия филм за Бонд или кой ще бъде актьорът, който ще поеме ролята. 

През октомври Jennifer Salke от Amazon MGM Studios каза пред Guardian, че отношенията на компанията с Broccoli и Wilson са добри. През декември обаче Wall Street Journal съобщи, че разривът в партньорството на семейството с търговския гигант е на практика неизбежен. Вестникът дори твърдеше, че в личен разговор Broccoli е определила Amazon като "идиоти". 

Според източници на сайта Deadline сделката за придобиването на пълния творчески контрол върху франчайза за Джеймс Бонд е струвала на компанията на Безос допълнителни 1 милиард долара, след като гигантът плати 8,5 милиарда, за да купи MGM.

Изданието коментира, че в миналото режисьори като Quentin Tarantino и Christopher Nolan са проявявали интерес да работят по филм за Бонд, но и двамата са искали да имат пълен творчески контрол, което не е било възможно под ръководството на Broccoli и Wilson. След тяхното оттегляне, Amazon може да привлече някой от най-популярните режисьори. 

Мнозина очакват сега франчайзът за Джеймс Бонд да се развие по модела на Kevin Feige и комиксовата киновселена на Marvel. Според неназован британски изпълнителен продуцент, цитиран от Deadline, "без зоркия контрол на Barbara, Бонд ще се превърне просто в един Джак Рийчър в някакакъв телевизионен сериал". 

Magic - Музиката, която обичаш

Новини

Испанската данъчна служба ще трябва да върне на Shakira 60 млн. евро

преди 1 час Испанската данъчна служба ще трябва да върне на Shakira 60 млн. евро

Kylie Minogue подготвя турне за 40 години на музикалната сцена

преди 2 часа Kylie Minogue подготвя турне за 40 години на музикалната сцена

Dua Lipa издава концертен албум и филм

преди 25 часа Dua Lipa издава концертен албум и филм

За първи път в историята: България спечели Евровизия!

преди 39 часа За първи път в историята: България спечели Евровизия!

Billy Idol ще бъде отличен с награда за цялостно творчество

преди 2 дни Billy Idol ще бъде отличен с награда за цялостно творчество

Братята Gallagher намериха място сред най-богатите британски музиканти

преди 3 дни Братята Gallagher намериха място сред най-богатите британски музиканти

Излезе официалната песен на Мондиал 2026 в изпълнение на Shakira и Burna Boy

преди 3 дни Излезе официалната песен на Мондиал 2026 в изпълнение на Shakira и Burna Boy

DARA с „Bangaranga“ поведе България към финала на Евровизия 2026

преди 3 дни DARA с „Bangaranga“ поведе България към финала на Евровизия 2026

Албум на Taylor Swift и хит на Beyonce влизат в Националния звукозаписен регистър на Библиотеката на Конгреса

преди 4 дни Албум на Taylor Swift и хит на Beyonce влизат в Националния звукозаписен регистър на Библиотеката на Конгреса

Rolling Stones разкриха пълния списък с песни в новия си албум

преди 4 дни Rolling Stones разкриха пълния списък с песни в новия си албум

Madonna ще пее на полувремето на финала на Мондиал 2026

преди 4 дни Madonna ще пее на полувремето на финала на Мондиал 2026

Любо Киров представя нов албум и сингъл - „Футурофония“

преди 5 дни Любо Киров представя нов албум и сингъл - „Футурофония“