Заради язовци: Brian May категоричен, че Queen няма да свирят на Glastonbury

18 януари 2026
Brian May Roger Taylor
Снимка от БГНЕС

Китаристът на Queen Brian May заяви, че групата няма да свири на фестивала Glastonbury заради „политика“.

Емблематичната рок банда никога не е излизала на основната сцена, известна като Пирамидата, като May неведнъж е изразявал несъгласието си с позицията на основателя на фестивала Michael Eavis относно избиването на язовци през годините.

Още през 2019 г. May обясни, че групата „никога“ няма да свири на фестивала заради сблъсъка в мненията им, а през 2023 г. той отново потвърди тази позиция.

Сега May за пореден път охлади надеждите Queen да се появят на Glastonbury през 2027 г. В ново интервю за Daily Mail рок иконата заяви: 

„Не бих участвал в Glastonbury догодина заради политиката на хората, които го управляват. Ако това не се промени, няма да го направя. Те харесват убиването на язовци и смятат, че това е спорт“, твърди той, „а това е нещо, което не мога да подкрепя, защото от години се опитваме да спасим тези язовци, а те продължават да бъдат убивани. Това е причината да пропускаме фестивала“.

Eavis, който е и фермер, по-рано нарече May „опасен за земеделието“ и критикува позицията му срещу спорната практика за избиване на язовци, като аргументира мярката с борбата срещу разпространението на туберкулоза по говедата, която може да се предаде при заразяване на добитъка.

May е съосновател на организацията за защита на животните Save Me, която води кампании срещу лова на лисици и избиването на язовци.

Междувременно феновете ще трябва да изчакат до 2027 г. за следващото издание на Glastonbury, тъй като през 2026 г. ще бъде направена пауза, която да позволи на земята, използвана за събитието, да се възстанови. Такава пауза се прави по традиция на всеки пет години. Последната планирана пауза на фестивала беше през 2018 г., преди фестивалът през 2020 и 2021 г. да бъде отменен заради COVID.

С поглед към Glastonbury 2027, букмейкърите вече приемат залози за потенциални хедлайнери. Сред споменаваните имена са на Sam Fender, Ed Sheeran, Rihanna и Little Simz.

Тазгодишното издание на фестивала в Worthy Farm включваше изпълнения на The 1975, Neil Young и Olivia Rodrigo на емблематичната сцена Пирамидата. Други артисти в програмата бяха Charli XCX, Wolf Alice, Rod Stewart, Doechii и Kneecap. Сред изненадващите участия бяха Pulp, Lorde и Lewis Capaldi.

Magic - Музиката, която обичаш

Новини

Стотици фенове се сбогуваха с Bonnie Tyler на траурна процесия

преди 3 часа Стотици фенове се сбогуваха с Bonnie Tyler на траурна процесия

„Замръзналото кралство 3“ идва в кината през 2027 г.

преди 23 часа „Замръзналото кралство 3“ идва в кината през 2027 г.

Супергероите на Marvel се изправят срещу Доктор Дуум в нов трейлър

преди 24 часа Супергероите на Marvel се изправят срещу Доктор Дуум в нов трейлър

James Blunt пее за любов, докато ви яде за вечеря в „Tastes Like Summer“

преди 26 часа James Blunt пее за любов, докато ви яде за вечеря в „Tastes Like Summer“

Lauryn Hill и Wyclef Jean ще оглавят фестивала Global Citizen в Ню Йорк

преди 45 часа Lauryn Hill и Wyclef Jean ще оглавят фестивала Global Citizen в Ню Йорк

Инвеститори са завели дело срещу Selena Gomez

преди 45 часа Инвеститори са завели дело срещу Selena Gomez

Ritchie Blackmore се завърна на сцената с Deep Purple след 33 години

преди 2 дни Ritchie Blackmore се завърна на сцената с Deep Purple след 33 години

Бургас ще бъде домакин на Евровизия през 2027 година

преди 2 дни Бургас ще бъде домакин на Евровизия през 2027 година

Промени в правилата на Евровизия влизат в сила от 2027 г.

преди 3 дни Промени в правилата на Евровизия влизат в сила от 2027 г.

Rod Stewart отмени част от прощалното си турне след сърдечна процедура

преди 3 дни Rod Stewart отмени част от прощалното си турне след сърдечна процедура

Ritchie Blackmore се завръща на сцената с Deep Purple след повече от 30 години

преди 3 дни Ritchie Blackmore се завръща на сцената с Deep Purple след повече от 30 години

The Weeknd се отказа от идеята да „пенсионира“ сценичния си псевдоним

преди 4 дни The Weeknd се отказа от идеята да „пенсионира“ сценичния си псевдоним