Dua Lipa, сър Elton John, сър Ian McKellen и Florence Welch са сред звездите, които призоваха британския премиер да актуализира законите за авторското право по начин, който да ги предпази от изкуствения интелект (ИИ).
В писмо, подписано от повече от 400 британски музиканти, писатели и художници, адресирано до сър Киър Стармър, се казва, че ако правителството не осигури тази защита, това би означавало, че властите „отстъпват“ работата на артистите на технологични компании.
Това излага на риск и "позицията на Обединеното кралство като творческа сила", пишат творците.
Те настояват премиера да подкрепи изменение на законопроекта за използване и достъп до данни, което ще изисква прозрачност от страна на компаниите относно използването на материали, обект на авторски права, за обучение на модели с ИИ.
Говорител на правителството каза:
„Искаме нашите творчески индустрии и ИИ компании да процъфтяват, поради което се консултираме относно пакет от мерки, които се надяваме да работят и за двата сектора. Категорични сме, че няма да позволим да се разглеждат промени, освен ако не сме напълно удовлетворени, че те работят в полза на създателите на творческо съдържание“.
Други подписали писмото са писателят Kazuo Ishiguro, драматургът David Hare, певците Kate Bush и Robbie Williams, както и Coldplay и Richard Curtis.
Сър Paul McCartney, който каза пред BBC през януари, че е загрижен за това, че изкуственият интелект може да ограби артистите, също е подписал писмото.
„Ние сме създатели на богатство, ние отразяваме и насърчаваме националните истории, ние сме иноваторите на бъдещето и ИИ се нуждае от нас толкова, колкото се нуждае от енергия и компютърни умения“, се посочва в него.
Ключово гласуване на промените в закона предстои в понеделник в Камарата на лордовете.
Не всички са съгласни с подхода на артистите.
Julia Willemyns, съосновател на мозъчния тръст "Center for British Progress", каза, че подобни предложения могат да възпрепятстват Обединеното кралство и неговия опит за растеж.
"Мерките няма да направят нищо, за да спрат чуждестранните фирми да използват съдържание от британските творчески индустрии", каза тя пред BBC. „Рестриктивен режим на авторското право ще пренасочи развитието на ИИ извън страната, ще "охлади" вътрешните иновации и би навредил пряко на икономиката на Обединеното кралство“, каза тя.
Писмото обаче идва на фона на нарастваща загриженост от страна на артисти относно включването на техните произведения, защитени с авторски права, в данните, използвани за разработване на генеративни системи за изкуствен интелект.
Тези инструменти, които могат да създават ново съдържание в отговор на прости текстови параметри, стават все по-популярни и достъпни за потребителите.
Техните възможности са свързани с опасения и критики относно използването на данни и необходимостта от голямо количество енергия.
През февруари артисти, включително Annie Lennox и Damon Albarn, издадоха "тих" албум в знак на протест срещу предложените от правителството промени в закона за авторското право.
Правителството проведе консултации относно предложението си да позволи на разработчиците да използват творбите на създателите в интернет, за да подпомогнат развитието на своите модели, освен ако притежателите на права изрично не посочат, че не желаят труда им да се използва от ИИ.
Според The Guardian министрите преразглеждат предложението си след реакцията на създателите на съдържание.