Филми, направени с помощта на изкуствен интелект (AI - artificial intelligence), ще могат да печелят награди "Оскар".
Академията за филмово изкуство и наука издаде нови правила в понеделник, според които използването на AI и други дигитални инструменти "нито ще помогне, нито ще навреди на шансовете за получаване на номинация".
Генеративният AI – който може да създава текст, изображения, аудио и видео в отговор на прости текстови указания – помогна да се създадат някои от филмите, които бяха отличени с най-големите отличия в индустрията през март.
От Академията обаче подчертаха, че все пак ще вземат предвид човешкото участие, когато избират победителите.
Новият подход към допустимостта на филми, създадени с помощта на генеративни AI инструменти, е препоръчан от Съвет за наука и технологии на Академията.
Използването на AI във филмите стана гореща тема, след като Adrian Brody взе наградата за най-добър актьор за ролята си в "Бруталистът" на тазгодишната церемония по раздаването на Оскарите през март.
Филмът използва генеративен AI, за да подобри акцента на актьора, когато той говори унгарски.
След това се оказа, че подобна технология за клониране на глас е използвана за подобряване на певческите гласове в спечелилия "Оскар" мюзикъл "Емилия Перес".
Способността на технологията бързо да променя или да съвпада с тона и стила на даден изпълнител или да извършва редакции като фина промяна на външния вид на някого, ѝ помогна да стане по-популярна в производството на музика и филми.
Използването на AI остава спорно, като творци и актьори изразиха загриженост относно материала, използван за обучение на такива инструменти, и въздействието им върху техния поминък.
През 2023 г. опасенията на актьори и сценаристи, че може да останат без работа заради AI, доведе до мащабни и продължителни стачки в Холивуд. Те приключиха след сключване на споразумение между синдикатите и студията за въвеждане на редица мерки и правила, които да предпазят работещите в индустрията от AI.
Съгласно други промени в правилата, членовете на Академията вече трябва да гледат всички номинирани филми във всяка категория, за да могат да участват във финалния кръг на гласуване, който определя победителите. Това изрично правило предизвика вълна от недоумение и коментари в социалните мрежи, защото масово хората са смятали, че то отдавна е въведено. Оказва се обаче, че досега членовете на Академията не са били длъжни наистина да гледат филмите, за които гласуват (или не гласуват), макар че точно това би трябвало да бъде тяхната основна задача.
Това изискване идва след години на критики относно гласуването. Новата политика вероятно цели да подобри справедливостта и прозрачността в процеса на награждаване.